Güncel

Küresel piyasalar

Cuma günü piyasalarda neler oldu? Cuma günü Paskalya tatili nedeniyle küresel piyasalar kapalıydı. Bugün ise Londra, Milano, Paris, Hong Kong ve Frankfurt borsaları yine kapalı olacak. Bu sabah Çin’de açıklanan verilere göre ilk çeyrek büyümesi beklentileri aştı. Çin ekonomisi, yılın ilk çeyreğinde %4,8 büyüme kaydetti. Ekonomistlerin beklentisi %4,2 büyüme yönündeydi. Ancak, büyüme dışında açıklanan Mart verileri tüketim tarafında ivme kaybına işaret ederken üretimin büyüme performansının sürdüğünü gösterdi. Sanayi üretimi yıllık bazda %4,5’lik tahminin üzerinde, %5,0 artış gösterdi. Ancak sanayi üretimi, yeniden başlayan Covid-19 kısıtlamalarının işgücü piyasasını zayıflatması ve tedarik zincirine zarar vermesi nedeniyle bir önceki ayda görülen %7,5 artışın altında kaldı. Perakende satışlar ise kısıtlamalarla birlikte tahminlerin de üzerinde düşüş gösterdi. Piyasalarda perakende satışlarda yıllık bazda %1,6 beklenen düşüşe göre gerçekleşme %3,5 oldu. ABD 10 yıl vadeli Hazine kağıdı getirisi yükselişine devam ediyor. ABD 10 yıllıkları bu sabah %2,88 seviyesine yükseldi. Dolar endeksi ise 100,7 seviyesinin üzerine yükseldi. AB’nin Rusya’nın petrol ithalatı üzerine aşamalı bir yasak koyabileceği haberleri petrolü destekledi ve petrol fiyatları Paskalya tatili öncesinde Perşembe günü yükseldi. Aşamalı yasaklama yaklaşımı Almanya ve diğer ülkelere, alternatif tedarikçiler bulmaları için zaman tanımak üzere yapıldı. AB’nin yasak teklifi, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un tekrar seçilme şansına zarar vermemek için Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 24 Nisan’daki son turundan sonra tartışmaya sunulacak. Petrol fiyatları, Rusya’nın daha fazla ülkenin enerji ticaretine ambargo koyması durumunda fiyatların rekor seviyelere yükselebileceği yönündeki uyarısının ardından yeni haftaya yükselişle başladı. Fiyatlar üzerinde Libya’daki iki limanın kapanması da etkili oldu. Bu sabah ABD ham petrolü 107,8 dolar, Brent petrol ise 112,8 dolardan işlem görüyor. VIX endeksi ise 20,0 seviyesinin üzerindeki seyrini sürdürüyor; bu sabah 22,70 seviyesinde.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah Asya piyasalarında satış ağırlıklı bir görünüm izleniyor. Hong Kong borsasının kapalı olduğu günde Çin ve Japonya borsalarında negatif bir seyir var. ABD vadelilerinde de negatif bir görünüm var. Bugün yurt dışında açıklanacak önemli bir veri bulunmuyor. 

Gelecek gündemde neler var? Yurt dışında bu hafta izlenecek verilerde Almanya üretici enflasyonu, ABD dayanıklı mal siparişleri ve Perşembe günkü Fed Başkanı Powell’ın konuşması öne çıkıyor. Cuma günü ise bir çok ülkede Nisan ayı öncü PMI verileri takip edilecek. Powell’ın 21 Nisan Perşembe günü üst üste iki konuşması takvimde yer alıyor. Powell önce TSİ 18:00’de bir enstitü tarafından düzenlenen etkinlikte konuşacak. Powell aynı gün saat 20:00’de ise IMF’nin bahar toplantısında konuşacak ve ardından ECB Başkanı Christine Lagarde ve diğer merkez bankalarından politikacılarla birlikte küresel ekonominin tartışılacağı bir panelde yer alacak. Powell bu konuşmayla, Fed’in 3-4 Mayıs toplantısı öncesi son kez bir etkinlikte konuşmuş olacak. Piyasa beklentisi Powell’ın açıklamalarının daha şahin tonda olması ve konuşmasında Mayıs’ta tahminlerin üzerinde faiz artışı yapılabileceği sinyalinin verilmesi yönünde. Mart toplantısında Fed, faizleri 25 bp puan artırmıştı ve Mayıs toplantısında da piyasa 50 baz puanlık bir artırım olacağını fiyatlanıyor. Geçen haftaki verilerle, ABD’de Mart ayında TÜFE’nin %8,5 ile 1981’den bu yana en yüksek seviyeye yükseldiğini göstermişti. Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde ise IMF-Dünya Bankası Bahar toplantıları kapsamında 22 Nisan Cuma günü TSİ 16:00’da konuşacak. Bu hafta ayrıca Fed’in bir çok yetkilisi hafta boyunca konuşma yapacak. Bu isimler arasında St. Louis Fed Başkanı James Bullard, Chicago Fed Başkanı Charles Evans ve San Francisco Fed Başkanı Mary Daly bulunuyor. ABD’de ayrıca bilanço sezonu devam edecek. Bugün Bank of America ve Bank of New York Mellon piyasa açılışı öncesinde bilanço açıklayacak. Bugün ayrıca Johnson & Johnson, Procter & Gamble IBM ve American Express gibi şirketler raporlarını paylaşacak. Yatırımcılar ayrıca Salı günü Netflix’in ve Çarşamba günü Tesla’nın bilanço sonuçlarını yakından izleyecek. Çarşamba günü Çin Merkez Bankası’nın faiz kararı takip edilecek. Piyasalarda faizde indirim beklenmesine rağmen Cuma günü orta vadeli likidite kolaylığı (MLF) faizinde bir değişikliğe gitmeyen PBOC, bu kez borç verme (LPR) faiz kararını açıklayacak. İki toplantı üst üste küçük çaplı faiz indirimleri yapan PBOC, son iki toplantısında LPR oranlarında bir değişikliğe gitmemişti.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu