Güncel

Küresel çapta artış kaydeden enflasyon endişeleri risk iştahını baskılıyor

Piyasa Gündemi

ABD’de TÜFE ekim ayında yıllık %6,2 olarak gerçekleşti. Açıklanan enflasyon rakamı beklentilerin üzerinde gelirken, küresel çapta enflasyonist baskıların devam ettiği görülüyor. Yeniden gündeme taşınan enflasyon endişeleri risk iştahı üzerinde baskı oluştururken, dolarda değer kazanımları ve ABD tahvil faizlerinde yükselişleri de beraberinde getiriyor. Ekonomik veriler ve merkez bankalarının söylemleri gündemdeki yerini ve önemini koruyor.
 
Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       
•    10:00 Türkiye – Cari İşlemler Dengesi Önem: Yüksek
•    10:00 İngiltere – GSYH 2021/3Ç Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Bu hafta açıklanan verilerin enflasyon endişelerini tekrar gündeme taşımasına bağlı olarak risk iştahının zayıflama kaydettiği ve hisse piyasalarında satışların yaşandığı görülüyor. Bununla birlikte son dönemde pozitif bir görünümün etkili olduğu BIST-100 Endeksi yurt dışındaki zayıflama karşın dün günü %0,52 oranında yükselişle 1.624,09 puandan tamamladı. ABD borsaları günü düşüşlerle tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri yataya yakın karışık bir seyir izliyor. Asya piyasalarında karışık bir görünüm hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif satıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 9,81 – 9,82 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:35 itibariyle 9,87’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne yataya yakın hafif satıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

BIST 100 Endeksi dün günün ilk yarısında satıcılı bir görünüm sergilerken, öğleden sonra bir kez daha hem diğer TL varlıklardan hem de yurtdışı piyasalardan pozitif ayrıştı ve kayıplarını telafi ederek pozitif tarafa geçti. Endekste orta vade için dün de bahsettiğimiz gibi mart ayındaki bir önceki zirvenin bulunduğu 1.590’ı referans olarak izlemeye devam ediyoruz.  Endeksin bu seviye üzerinde tutunması satışların kısa süreli bir düzletme olduğu algısını kuvvetlendirecektir. Buna karşın satışlar sertleşecek ve endeks bu seviyenin altına sarkacak olursa son oluşan yukarı yönlü trend sorgulanmaya başlayacaktır. Yukarıda ise hafta içinde gördüğümüz tarihi zirve olan 1.631,45 geçilecek olursa alımlar hız kazanabilir. Burası geçilmeden yeni alım yapmanın riski yüksek olacaktır. 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu