Güncel

Global piyasalar ABD enflasyon datasına kilitlendi

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi haftanın ilk işlem gününü, yüzde 0,03 değer kaybederek günü 1.438,28 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 11,6 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 0,36 değer kaybederken, holding endeksi yüzde 0,28 değer kazandığı günde sektör endeksleri en fazla kazandıran yüzde 2,18 ile madencilik, en çok kaybettiren ise yüzde 1,76 ile turizm olduğu görüldü. Avrupa borsaları haftanın ilk işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,56, Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 0,59, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,2 ve İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,93 değer kazandı. ABD borsaları haftanın ilk işlem gününü karışık seyirle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi yüzde 0,76, ve S&P 500 endeksi yüzde 0,23 değer kazanırken, Nasdaq endeksi yüzde 0,07 geriledi. Bugün, yurt içinde konut satış istatistikleri verisi takip edilecek. Global piyasalarda ise ABD’de enflasyon datası açıklanacak. Özellikle, veri ardından küresel piyasalarda finansal enstrüman fiyatlamalarında kısa vadede oynaklık artış gösterebilir. Yeni işlem gününde, Sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak karışık seyrin devam ettiği izleniyor.

Satır Başları:

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi haftanın ilk işlem gününü yüzde 0,03 değer kaybederek günü 1.438,28 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 11,6 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne hafif alıcılı bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan başkanlığında Finansal İstikrar Komitesi toplantısı gerçekleştirildi. Bakan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Finansal İstikrar Komitesinin toplandığını belirterek, “Toplantıda finansal sektörün görünümü, risk ve fırsatlar ile makro ihtiyati tedbirlere ilişkin değerlendirmelerde bulunduk” ifadesine yer verdi.

Fransa Merkez Bankası yayınladığı çeyrek dönem görünüm raporunda, 2021 yılı için GSYH büyüme tahminin yüzde 5,8’de yüzde 6,3’e yukarı yönlü revize etti. Banka, Fransa’da GSYH’nin cari yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 2,5 büyüyeceğini de tahmin etti. Merkez Bankası, 2022 yılı için büyüme tahminini yüzde 4,1’den yüzde 3,7’ye indirirken, 2023 için büyüme tahminin ide yüzde 2,1’den yüzde 1,9’a aşağı yönlü revize etti. Fransa Merkez Bankası, AB uyumlu enflasyon için 2021 tahminini yüzde 1,8 olarak öngörürken, enflasyonun 2022’de yüzde 1,4’e ve 2023 yılında yüzde 1,3’e gerileyeceğini tahmin etti.

OPEC, Eylül ayı petrol piyasası raporunda; küresel petrol tüketimindeki artışla birlikte bu yıl ve gelecek yıl petrol talebinin artmasını öngörürken, üretimdeki aksaklıkların devam edeceğine de altı çizildi.

AMB Yürütme Kurulu Üyesi Schnabel, yaptığı konuşmada enflasyonu dikkatlice izlediklerini belirti. Schnabel açıklamasında “Tahmin varsayımlarımızın önümüzdeki yıllarda daha yüksek enflasyon ihtimalini küçümsemediğinden emin olmak istiyoruz” yer verdi.

Şirket Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Europap Tezol Kağıt Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin (Şirket) 24.000.000 TL nominal değerli paylarının halka arzı tamamlanmış olup, Şirketin sermayesini temsil eden 100.000.000 TL nominal değerli payları Kotasyon Yönergesi’nin 8’inci maddesi çerçevesinde kota alınmıştır. Halka arz edilen Şirket payları 15/09/2021 tarihinden itibaren Yıldız Pazar’da 13,87 TL/pay baz fiyat, “TEZOL .E ” kodu ve sürekli işlem yöntemiyle işlem görmeye başlayacaktır. İlgili sırada maksimum emir değeri 3.000.000 TL olarak belirlenmiştir.

KORAY GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (KGYO): Ekol Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş.’nin 28.12.2020 tarih ve Oİ-710 sayılı değerleme raporuna göre ekspertiz değeri KDV hariç 5.200.000 TL olan şirketin portföyündeki İstanbul İli, Şişli İlçesi, Meşrutiyet Mahallesi, 1905 ada 48 parsel 17.kat (Elit Residence) 42 no’lu bağımsız bölüm’ün KDV hariç 5.508.474,60 TL (KDV dahil 6.500.000) TL bedel karşılığında satış işlemi bugün gerçekleşmiştir.

COCA-COLA İÇECEK A.Ş.(CCOLA): İstanbul ili Bahçelievler İlçesi, Yenibosna’da yer alan Şirkete ait taşınmaz, Altur Turizm Servis ve Tic. Ltd. Şti. ve Altur Otomotiv San. ve Tic. A.Ş.’ye, 153.340.000 TL bedel ile satılmıştır.

AYES ÇELİK HASIR VE ÇİT SANAYİ A.Ş. (AYES): Şirket Yönetim Kurulu tarafından alınan karar doğrultusunda İstanbul ili Eyüpsultan ilçesi, Alibeyköy Mahallesi 644 Ada 30 Parsel de yer alan 1.647,83 m2 yüzölçümlü arsa üzerinde 6511 m2′ lik kentsel dönüşüm kapsamında kat karşılığı inşaat işi yapımı ve satışı amacıyla kurulacak Livza Ayes Mnd Group Adi Ortaklığına katılmaya karar verilmiştir.

METEMTUR YATIRIM ENERJİ TURİZM VE İNŞAAT A.Ş. (METUR): Şirketin Muğla ili Bodrum İlçesinde gerçekleştirmeyi planladığı konut projesinin ve ileride gelebilecek diğer gayrimenkul projelerinin inşaatı için F tipi müteahhitlik belgesi sahibi Gündemir İnşaat Taahhüt Yapı Malzemeleri Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi’nin (Gündemir İnşaat) tamamının 275.000 TL bedelle satın alınması için bir sözleşme Söz konusu şirketin satın alınması ve değeri söz konusu müteahhitlik belgesi nedeniyle olup, Gündemir İnşaat’ın materyal seviyede başkaca bir varlığı veya yükümlülüğü bulunmamaktadır.

DYO BOYA FABRİKALARI SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (DYOBY):Şirket tarafından sürdürülen AR-GE çalışmaları neticesinde; Dyo Boya, iç cephe boyası Teknoplast ürününde geliştirdiği ileri teknoloji ile uygulandığı yüzeye temas eden koronavirüsü (Sars-Cov-2) ilk 30 dakika itibarıyla %97,86 oranında ve 24 saat içerisinde %99,99 oranında etkisiz hale getiren ürün geliştirilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından etkisi onaylanmıştır. Şirket tarafından piyasaya yeni sürülecek ürünün içsel bilgi olduğu ve özel durum açıklamasına konu edilmesinin uygun olacağı değerlendirilmekte olup mevcut durumda satışlara etkisi öngörülememektedir.

KİLER GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (KLGYO): Muğla İli Marmaris İlçesi Adaköyü Mahallesi 153 Ada 1 parsel 15.533,25 m2 ve 153 Ada 2 nolu parselde kayıtlı 15.535,00 m2 olmak üzere toplam 31.068,25 m2 Arsanın 5.000.000 USD (34.868.000 TL, KDV Muaf) bedel üzerinden satın alınmasına ve satın alma bedelinin tapu devir tarihinde peşin olarak ödenmesine karar verilmiştir.

TÜRKİYE ŞİŞE VE CAM FABRİKALARI A.Ş. (SISE): Şirketin 13 Eylül 2021 tarihli Yönetim Kurulu toplantısında Şişecam’ın Türkiye’de hızla yükselen cam talebini karşılama ve tüm paydaşları için sürdürülebilir değer yaratma hedefi doğrultusunda mimari camlar ve otomotiv cam ihtiyaçlarına yönelik 4 milyar lirayı aşan iki yeni float hattı yatırımı yapılmasına karar verilmiş olup, bu yatırımlar ile Türkiye’deki mevcut yıllık float üretim kapasitesinin %30 oranında artırılarak 2,6 milyon tona yükseltilmesi hedeflenmektedir. Gerçekleştirilecek günlük 1.200 ton kapasiteli mimari cam float hattı yeni yeşil saha yatırımının, hızlı bir ivme ile artan düzcam talebinin karşılanması amacıyla, 24 ay içerisinde devreye alınması hedeflenmektedir. Diğer yandan devreye alınacak günlük 750 ton üretim kapasiteli otomotiv camına yönelik hattın ise 18 ay içerisinde tamamlanması öngörülmektedir. Ayrıca, otomotiv camına yönelik fırın yatırımının tamamlanmasıyla mevcut durumda otocama yönelik üretim yapan Kırklareli TR1 Float hattının mimari cam faaliyetine kaydırılması ve bu hattın 2024 yılında yapılması planlanan soğuk tamir aşamasında günlük üretim kapasitesinin 1.000 ton seviyesine kadar yükseltilmesi hedeflenmektedir.

AKSA ENERJİ ÜRETİM A.Ş. (AKSEN): Aksa Enerji Üretim A.Ş’nin %100 oranındaki bağlı ortaklığı Aksa Aksen Enerji Ticareti A.Ş.’nin komşu ülkelerle enerji ticareti faaliyetleri kapsamında, Gürcistan’dan 13 Eylül 2021- 30 Eylül 2021 tarihleri arasında 230 MW kapasiteye kadar elektrik enerjisi ithalatı yapmak amacıyla TEİAŞ ve EPDK’ya yapılan başvuru onaylanmıştır. Bahsi geçen ithalat faaliyeti 13 Eylül 2021 tarihi itibarıyla başlamıştır.

KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş. (KOZAL): Şirket, %100 oranında iştiraki olan Londra merkezli Koza Ltd’nin İngiltere mahkemelerinde devam eden hukuki sürecine ilişkin olarak, İngiliz mahkemelerince, Kayyumların ve yönetim kurulu üyelerinin atamalarının Türk iç hukuk düzenini ilgilendirdiğini, ilgili atamaların Türk hukuku uyarınca geçerli atamalar olduğunu, bunun hiçbir şekilde İngiliz kanunları uyarınca İngiliz mahkemeleri tarafından değerlendirilmesi gereken bir konu olmadığını ve ek olarak Koza Altın’ı temsil eden kayyumların veya yönetim kurulu üyelerinin bu yetkilerinin Türk hukuku uyarınca belirleneceğini 05.08.2021 tarihinde KAP’ta açıklamıştır. Gelinen aşamada ilgili Davacıların temyiz başvurusu İngiltere Yüksek Mahkemesince reddedilmiştir.

ASELSAN ELEKTRONİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (ASELS): ASELSAN ile yurt içi bir müşteri arasında Akıllı Şehir Projeleri kapsamında, toplam bedeli 379.074.326,- TL tutarında bir sözleşme imzalanmıştır. Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatlar 2022 yılında gerçekleştirilecektir.

ARENA BİLGİSAYAR SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (ARENA): 4 Mayıs 2021 tarihindeki KAP açıklamamızda duyurulmuş olan Şirketimiz ile Likewize Corporation (önceki ünvanı ile Brightstar Corporation) arasında gerçekleştirilen satın alma görüşmeleri neticesinde, Brightstar Telekomünikasyon Dağıtım Ltd. Şti.’nin (Brightstar Türkiye) hisselerinin %100’ünün Şirketimiz tarafından satın alınmasına ilişkin Satın Alma Sözleşmesi 10 Eylül 2021 tarihinde imzalanmıştır. Hisse devirleri, Rekabet Kurulu onayı dahil gerekli yasal süreçlerin tamamlanması ve Satın Alma Sözleşmesinde yer alan koşulların karşılıklı olarak yerine getirilmesini takiben tamamlanacaktır. Anlaşma gereği Şirket Brightstar Türkiye’nin hisselerinin %100’ünün satın alma bedeli olarak 35 milyon Amerikan Doları nakit ödeme yapacaktır.2009 yılında akıllı telefonlar ve aksesuar ürünleri başta olmak üzere tüm telekomünikasyon ürün ve hizmetlerinin Türkiye’de dağıtımı amacı ile kurulmuş olan Brightstar Türkiye aynı yıl Vodafone Dağıtım Servis ve İçerik Hizmetleri A.Ş. (Vodafone) ile tüm telekomünikasyon ürünlerinin Vodafone satış noktalarına ve iş ortaklarına dağıtılması konusunda dağıtıcılık anlaşması imzalamıştır. Hali hazırda yürürlükte olan bu anlaşmanın mevcut koşullar ile ortaklık değişimi sonrasında da devamına ilişkin olarak Vodafone ile gerekli mutabakat sağlanmıştır. Apple, Samsung, Oppo, Xiaomi, Huawei, Lenovo, Honor, Tecno, Harman Kardon, JBL, Sennheiser gibi akıllı telefon ve yeni nesil aksesuar ürünlerinin Vodafone satış noktaları başta olmak üzere tüm akıllı telefon satış kanallarında katma değerli dağıtımını gerçekleştirmekte olan Brightstar Türkiye, satın almanın tamamlanması sonrasında bu ürünlere ilave olarak Şirket portföyünde bulunan bilgisayar ve diğer bilgi teknolojileri ürünlerini kendi satış kanalları üzerinden dağıtmaya da başlayacaktır. Şirket son yıllarda stratejik olarak dijital dönüşümü destekleyen teknolojilere yatırım yapmakta ve başta Finansal Teknolojiler (Paynet), Yenilenebilir Enerji Teknolojileri, Bulut Servisleri Platformu, IoT ve Otomasyon Teknolojileri gibi müşterilerin Dijital Dönüşüm süreçlerine katkı sağlayan alanlarda büyümektedir. Dijital teknolojilere yaptığı yatırımların bir devamı olan bu satın alma ile Arena ve Brightstar Türkiye’nin mevcut teknoloji gücü ve tecrübesini Vodafone Türkiye 5G hizmetleri ile genişletmek ve müşterilerimizin uçtan uca tüm dijitalleşme ihtiyaçlarına cevap verebileceği öncü bir dijitalleştirme platformu oluşturmak amacındadır. Brightstar Türkiye 2020 yılında 2 milyar 400 milyon TL (342 milyon Amerikan Doları) net satış hasılatı gerçekleştirmiştir.

TURK İLAÇ VE SERUM SANAYİ A.Ş. (TRILC): T.C Sağlık Bakanlığı Çocukluk dönemi aşı takvimi Ulusal Bağışıklama Programında yer alan 1 ml ID Enjeksiyonluk Çözelti için liyofilize toz ve çözücü BCG (Tüberküloz) AŞISI ruhsatlandırmada yüksek öncelik onayını almıştır .

NİĞBAŞ NİĞDE BETON SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (NIBAS): Niğde-Ulukışla ilçesinde, prefabrike betonarme karkas sistemle fabrika inşaatına yönelik işveren Tauros Biyoenerji San.ve Tic. A.Ş.’den 10.09.2021 tarihinde sipariş alınmıştır. İşin tutarı KDV dahil 1.510.000 TL olup, tahmini tamamlanma süresi 45 iş günüdür.

PANORA GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (PAGYO): Koronavirüs Covid-19 salgınına karşı alınan önlemler ve aşılamada yaşanan olumlu gelişmeler sonucu 01 Temmuz 2021 tarihinde başlatılan kalıcı normalleşmeye geçiş sürecine ilişkin olarak, İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgelerle kaldırılan tedbirler ve kısıtlamalarda yapılan genişletmelerle birlikte AVM çalışma gün ve saatleri pandemi öncesi normal seyrine dönmüştür. Kalıcı normalleşmeye geçiş sürecinde, bünyesinde faaliyet gösteren kiracılara finansal destekte bulunmak amacıyla; Geçmiş dönemlere ait borcun bulunmaması, Ortak gider, kira ödemeleri veya kira sözleşmesi koşullarına aykırı davranılması nedeniyle Kiraya Veren ile idari veya hukuki herhangi bir ihtilafın bulunmaması, Koşullarını yerine getiren market, eczane banka vb. hizmet veren işletmeler hariç, mağaza ve kiosk alanı kiracılarımıza, sözleşme koşul ve sektörleri dikkate alınarak yapılan değerlendirme sonucunda sadece 2021 yılı Eylül ayı pandemi dönemi için geçerli olmak üzere; Pandemi öncesi %29’a varan muhtelif oranlarda uygulanan iskontoların devam ettirilmesine, Aylık veya aylık asgari kira bedellerine %20’ye varan muhtelif oranlarda ilave pandemi iskontosu uygulanmasına, 1 ve 2. madde kapsamında değerlendirilmeyen kiracılardan, kira bedelinin kira sözleşmesi ile belirlenen hasılat oranı üzerinden tahsil edilmesine, Kararın Sermaye Piyasası Kanunu’nun III.48.1 Sayılı Gayrimenkul Yatırım Ortaklıklarına İlişkin Esaslar Tebliği’nin 37. Maddesi uyarınca KAP’ta ilan edilmesine, Karar verilmiştir.

E-DATA TEKNOLOJİ PAZARLAMA A.Ş. (EDATA): Şirket güvenlik bilgileri ve vaka yönetimi (SIEM) çözümü üreticisi SecureGate S.r.l ‘nin 10.09.2021 tarihi itibariyle distribütörü olmuştur. Sözleşme İtalya menşeili üretici firma ile imzalanmıştır. Şirket SecureGate firmasının ürettiği SGBox markalı çözümlerinin Türkiye’deki tek distribütörü konumundadır.

VERUSA HOLDİNG A.Ş. (VERUS): Şirket %100 oranında bağlı ortaklığı olan Standard Boksit İşletmeleri A.Ş.’nin üretime geçen Adana Tufanbeyli Boksit (alüminyum ana cevheri) maden sahasına ilişkin Adana İli, Tufanbeyli İlçesi, Bahçelievler Mahallesi, L36.c.01.b. Pafta, 157 Ada, 350 Parsel numaralı toplam 9.791 m2’lik arsa satın alınmıştır. Daha önce yapmış olduğu 44.393 m2’lik arsa alımları ile birlikte Standard Boksit İşletmeleri A.Ş.’ye ait arsaların toplamı 54.184 m2 olmuştur.

Kaynak İnvestaz Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu