Güncel

Finansal analiz

Aslında değişen bir şey yok, aslında yeni bir açıklama da yok. Sadece TCMB başkanı geçen Perşembe söylediğini dün Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası ekonomi toplantısında bir kez daha söyledi. TCMB başkanı Geçen haftada enflasyon üzerinden faiz demeyi bırakmış, enflasyondaki yükseliş geçici çekirdek enflasyon belirleyici, çekirdek enflasyona odaklanma, çekirdek enflasyondaki düşüş söylemlerini ön plana çıkarmıştı. Neye göre riskler geçici neye göre enflasyon son çeyrekte düşecek sorularının cevabı açıklanmadığı gibi. Gıda dışı enflasyonun yılın geri kalanında da manşet enflasyonun altında kalmaya devam etmesini bekliyoruz dediği gibi. Ama kur ve borsa söylemi görmek istememişti. Aynen geçen ay yapılan enflasyon ve cari açık tahminlerinin OVP’de yukarı yönlü revizasyonunu pek görmek istememek gibi. Aynen Fed başkanın Powel’ın FOMC toplantısı sonrası , tahvil alım programı için söylediklerini görmeyip, tutanaklarda görünce inanmaları gibi. Pozisyona göre davranış gibi. Sevgili Selva Demiralp hocamızından alıntıyla enflasyon konusunu kapatalım. Her enflasyon aynı değil. pandemi kaynaklı enflasyon dünyada % 2 civarında bir fiyat artışı getirirken, bizde pandemi başında % 12 olan enflasyon bugün % 19’u geçti. Dünyada enflasyon beklentileri hedeften sapmazken bizde artan enflasyon beklentileri bozdu ve enflasyon katılaştı. İşte bu nedenlerden dolayı dünyada enflasyon geçici bir durum olarak görülürken, Kalıcı olmaya başlarsa da faiz artırımında bağımsız hareket eden Merkez bankalarının bunu düşüreceği konusunda endişe bulunmuyor.

Çekirdek enflasyon nedir? 

Eski Fed başkanı Yellen’a neden çekirdek enflasyonu hedeflemedikleri sorulduğunda insanların alım gücünü etkileyen enflasyon çekirdek değil manşet enflasyon olduğu için dediği de aklımızın bir kenarında bulunsun. Bugün sahnede ECB var. Euro Bölgesi’nde % 3 ile son 10 yılın en yüksek enflasyonunun görülmesi, enflasyonist endişeleri tekrar piyasaların gündemine taşımıştı.ECB’nin toplantıda faizlerde, varlık alımında ve PEPP’de değişiklik olmaması, makroekonomik projeksiyonlarında ise iyileşme olması beklenmekte. ECB’nin bugün yapacağı açıklamada , Pandemi Acil Varlık Alım Programı’nda (PEPP) yapabileceği bir azalış için ( 80 milyar Eurodan 60 milyar euroya ) Aralık ayını işaret etmesi bekleniyor. Diğer taraftan bu adımın PEPP’nin mart ayında sona ereceğine dair bir işaret olmadığına da vurgu yapmasını beklemekteyiz.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Asya hisse senetleri Perşembe günkü işlemlerde geriledi.

Çin’de Ağustos ayına ilişkin enflasyon verileri açıklandı.Ülkede enflasyondaki ivmenin hızlandığı görüldü. Ulusal İstatistik Bürosu tarafından açıklanan verilere göre üretici fiyat endeksi Temmuz’daki yüzde 9’luk seviyesini aşarak bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9.5 artış kaydetti. Ekonomistlerin beklentisi veride değişiklik olmaması yönündeydi. Üretici fiyat endeksindeki artış ağırlıklı olarak artan kimyasal maddeler, çelik ve kömür maliyetlerinden kaynaklandı. Tüketici fiyat endeksi ise Ağustos ayında yıllık bazda yüzde 0.8 yükseldi. Önceki ay bu artış yüzde 1 düzeyindeydi.

ABD Maliye Bakanı Janet Yellen Kongre’yi federal hükümetin borçlanma tavanıyla ilgili belirsizliği bir an önce sona erdirmeye çağırdı. Yellen, halen bakanlığın federal hükümeti geçici olarak finanse ettiğini ancak bunu daha ne kadar devam ettirebileceklerini öngöremediğini kaydetti.

Fed tarafından yayınlanan Bej Kitap raporu, ABD ekonomisinde toparlanmanın Ağustos ayında vites küçülttüğüne işaret etti. Rapor, artan koronavirüs vakalarının seyahat, turizm, dışarıda yemek gibi alanları olumsuz etkilemesinin büyümeyi yavaşlattığını vurguladı.

Washington post gazetesinin konuya yakın kaynaklara dayandırarak verdiği habere göre ABD Başkanı Joe Biden bugün yapacağı konuşmada koronavirüs salgınına yanıt ve aşılama konularında bir uluslararası Zirve düzenlenmesi çağrısında bulunacak.

Dallas FED başkanı Robert Kaplan koronavirüs salgınında vaka sayılarının yeniden artışa geçmezse sonrasında ABD ekonomisi için 3 çeyrek ve 2021 yılı gayri safi yurtiçi hasıla büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize edeceğini bildirdi.

New York FED Başkanı Williams, ekonominin tahmin edildiği üzere gelişme gösterdiğini düşünürsek varlık alımlarının bu yıl azaltılmaya başlamasının uygun olacağını söyledi.

Morgan Stanley, ECB’nin bugünkü toplantısında varlık alımlarında ve faiz oranlarında değişikliğe gitmesini beklemiyor.

ABD Temsilciler Meclisi’ndeki Demokrat çoğunluğun önde gelen isimlerinden Jim Clyburn, Demokratların hazırladıkları harcama paketinin büyüklüğünün en fazla 3,5 trilyon dolar olacağını söyledi. Clyburn, 3,5 trilyon dolar büyüklüğün harcama paketi için “kesin rakam” veya “taban” değil bir “tavan” olarak görülmesi gerektiğini ifade etti.

İngiltere’de parlamento, vergi mükelleflerinin ulusal sigorta katkılarına yüzde 1,25 artış yapılmasını öngören tasarıyı onayladı.

AC Asia ex, Japan % -1,15 satıcılı

S&P 500 % -0,34 satıcılı

Euro Stoxx 50 % -0,42 satıcılı

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu