Güncel

BİST100 endeksi

Asya Piyasaları geçtiğimiz gün yön bulmakta zorlandı. Günü karışık seyirden tamamladı. Piyasalar ABD Başkanı Biden’ın delta varyantının yayılmasını durdurmaya yönelik bugün açıklayacağı altı başlıktan oluşan bir strateji açıklamasına odaklandı. Tekrar kapanmaların olabileceğinin konuşulması sonrasında ABD piyasaları ve küresel piyasalar karışık seyrederken, dün bu karmaşıklık yurt içi piyasalara da seans açılışında yansıdı. Varyantlar kaynaklı vaka sayılarındaki yaşanan artışın ekonomik toparlanmayı sekteye uğratabileceğine ilişkin endişeler ve küresel çapta gözlenen enflasyonist ortam aşağı yönlü risk unsurları olarak ön plana çıktı.

TCMB Başkanı Kavcıoğlu, Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası ekonomi toplantısında konuşma gerçekleştirdi. TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun ‘çekirdek enflasyon ve para politikası’ vurgusu sonrasında faiz azaltımı beklentileri yükselirken, Dolar / TL 8,48 seviyesine kadar yükseldi. Kurdaki yükseliş ve faiz azaltımı beklentisi sonrası satışların hızlanmasıyla BİST100 endeksi 1.435 seviyesini test etti. ABD’de de satışların ağırlıklı olduğu günü endeks %1,44 oranında düşüşle 1.434 seviyesinden tamamladı.

 

Dolar / TL ise dün yükselişteydi. Küresel piyasalardan bağımsız olarak Orta Vadeli Program’da da yılsonu enflasyon tahmininin TCMB tahmininden 200 baz puan yüksek olması nedeniyle MB’nin sıkı para politikasına yakın vadede devam etmesi beklentisi sonrasında 8,25’lere kadar geri çekilen kur bugün 8,48 seviyesini test etti. TCMB Başkanı Kavcıoğlu Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası Ekonomi Toplantısında konuştu. Kavcıoğlu; ‘’ Ağustos ayında yıllık enflasyon gıda grubunda oldukça belirgin artarken, hizmet grubunda sınırlı yükseldi, diğer ana gruplarda geriledi. Son çeyrekte gıda dışı enflasyonun manşet enflasyonun altında kalmasını bekliyoruz. Bizim de para politikamız Dünya ile birlikte beklenen enflasyon ve çekirdek enflasyonu takip etme yönünde. Bizim parasal duruşumuzun enflasyonun yılın kalan döneminde düşmesi noktasında etkili olacağını düşünüyorum . Bütün beklentimiz ve politikamız enflasyonun yılın son çeyreğinde düşeceği yönünde’’ dedi.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu